Teatralny Poznań
Autorem artykułu jest Sebastian Wrzesionek
Stolica Wielkopolski powszechnie uznawana jest za centrum biznesowe, a jest tak głównie za sprawą Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jednak Poznań to nie tylko miasto interesu, należy on również do jednego z największych w naszym kraju ośrodków kulturalnych.
Na tak prestiżowe miano ośrodka teatralnego mają wpływ prężnie działające teatry, które obecne są w tym mieście już od bardzo dawna. Pierwsze sztuki teatralne znane były poznaniakom już w okresie średniowiecza.
Znana w osiemnastym wieku grupa teatralna Wojciecha Bogusławskiego rezydowała na terenie miasta przez cały rok, wystawiając jego mieszkańcom liczne przedstawienia.
Na początku osiemnastego wieku powstał w Poznaniu pierwszy stacjonarny Teatr Miejski, w którym występowały takie sławy jak Ferenc Liszt czy Niccolo Paganini.
Dziś na terenie miasta działa wiele teatrów począwszy od dramatycznych poprzez muzyczne, tańca a nawet animacji. Jednak stacjonarne, działające w miejskich budynkach, teatry w Poznaniu nie wystarczają już mieszkańcom do należytego krzewienia kultury. Obecnie, niezwykle popularnym rozwiązaniem wśród awangardowych artystów jest prezentowanie sztuki na ulicach miasta, co stało się początkiem dla corocznie odbywającego się festiwalu teatralnego Malta.
Jedno z najważniejszych w naszym kraju wydarzeń artystycznych jakim jest festiwal Malta pozwala na prezentowanie teatralnej sztuki w plenerze. Obecnie, w festiwalu biorą udział nie tylko artyści z Polski ale również z całego świata.
Przedstawienia w plenerze organizują grupy teatralne, muzycy, tancerze, a nawet artyści cyrkowi. Poznańska Malta stała się ośrodkiem ulicznych pokazów filmowych, interesujących paneli dyskusji, a nawet warsztatów teatralnych, w których mogą brać udział nawet przypadkowi przechodnie. To czas tworzenia sztuki przeznaczonej dla każdego odbiorcy.
S.W.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz